आन्तरिक पर्यटकलाई आकर्षित गर्दै गोलाघाट

पर्यटनका दृष्टिले एकदम सुन्दर र हरियाली रहेको भरतपुर महानगरपालिका २८ नं वडामा गोलाघाट क्षेत्र आन्तरिक पर्यटकहरुको आकर्षणको केन्द्र बन्दै छ ।

साँझपख सूर्यास्त हेर्नका लागि हरेक दिन सयौँको संख्यामा आन्तरिक पर्यटकहरुको घुइँचो नै लाग्ने गरेको भरतपुर २८ का वडाध्यक्ष आशबहादुर कुमाल बताउँछन् । राप्ती र नारायणी नदीको संगमस्थल भएकोले पनि यहाँको दृश्यले मनै लोभ्याउने गरेको वडाध्यक्ष कुमालको भनाइ छ । चितवन राष्ट्रिय निकुञ्जबाट निस्कने जंगली जनावर हेर्न पनि गोलाघाटमा मानिसहरुको चहलपहल हरेक दिन उस्तै देखिने वडाध्यक्ष कुमालले बताए ।

‘भरतपुरबाट करिब ३२ किलोमिटरको दूरीमा रहेको पश्चिम चितवनको सबैभन्दा आकर्षणको केन्द्र गोलाघाट नै हो । एकातिर राप्ती नदी अनि अर्र्कोितर नारायणी नदी बग्दै दुवै नदी एकै ठाउँमा मिसिएको संगमस्थलमा फलामैफलामको आकर्षक भ्यू–टावर बन्न लागेको छ, त्यसका लागि माहानगरबाट ५० लाख बजेट निकासा भएको छ’, उनले भने ।

यहाँ पाँचवटामात्रै होमस्टे सञ्चालन गरिएको छ, तर ती होमस्टेले धान्न नसक्ने अवस्था आएकोले थप पाँचवटा कुमाल होमस्टे सञ्चालन गर्ने सोच बनाएको उनले बताए । ‘होमस्टे थोरै भएकाले यसलाई बढाउने योजनामा छौँ’, उनले भने । विशेषगरी, गोलाघाटमा डुंगा सयर, राष्ट्रिय निकुञ्ज भ्रमण, एकसिंगे गैँडा अवलोकनका साथसाथै नारायणीको स्वच्छ माछा खानका लागि पनि धेरै पर्यटक आउने गरेको बताउँछन्, वडाध्यक्ष कुमाल ।

मेघौली पर्यटन विकास समितिका अध्यक्ष हरिचन्द्र महतोका अनुसार हरेक वर्ष मेघौली घुम्न आउनेको संख्या बढ्दै गएको छ । थारु जातिले बनाएको घोँगी, चिचर खान आउने मान्छेको चाप पनि धेरै देख्न सकिन्छ । नारायणी र राप्तीका सुन्दर दृश्य हेर्दै आनन्दसँग प्रकृतिको काखमा लडीबुडी खेल्न पाउँदाको अनुभव भिन्न किसिमको रहन्छ ।

गोलाघाटमा हात्ती सफारी पनि रहेको छ, जसबाट हात्तीमा चढेर जंगल अवलोकन गर्न सकिन्छ । गोलाघाटमा चारवटा करोडौँ खर्च गरेर बनाइएका ठूला होटलहरु रहेका छन् । सानातिना होटलहरु सयौँ छन् । अझ विशेषगरी न्यू इयर, नेपाली नयाँ वर्ष, दसैँतिहारजस्ता पर्वहरुमा गोलाघाटमा देशभित्रकै र देशबाहिरका सयौँ पर्यटकहरु आउने गरेको पाइन्छ । राष्ट्रिय निकुञ्जभित्र गाडीमा बसेर अवलोकन गर्नका लागि पनि व्यवस्था मिलाइएको बताउँछन्, अध्यक्ष महतो ।

गोलाघाटमा रहेका होटलमा नारायणीको मीठो र ताजा माछाका परिकार खान आउने पनि सयौँ भेटिन्छन् । गोलाघाटमा लज, होटल पनि धेरै नै बनिसकेका छन्, विशेष गरेर बाहिरी ठाउँबाट आउनेहरुका लागि ध्यानमा राखेर यहाँ बस्नका लागि राम्रो व्यवस्था मिलाइएको छ ।

गोलाघाटमा माघेसंक्रान्ति अनि एकादशीमा ठूलै मेला लाग्ने गर्छ । चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज मध्यवर्ती क्षेत्र उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष श्यामप्रसाद अधिकारीले भने ।

मेघौलीमा थारु जातिका पुराना संस्कृतिलाई जोगाउने भन्दै संग्रहालय पनि बनाइएको छ । त्यस संग्रहालयमा थारु जातिका पुराना भेषभूषा अनि रहनसहन सजिलै देख्न सकिन्छ । मेघौलीबाट अलिकति पर राप्ती नदीको छेउमा ठूलाठूला फाइभ स्टारसरहका करोडौँको लगानीमा सञ्चालित होटलहरु रहेका छन् । ‘विदेशबाट आउने पर्यटकलाई मध्यनजर राखेर त्यहाँ होटल निर्माण गरिएको हो’, अध्यक्ष अधिकारीले भने ।

भरतपुरदेखि गोलाघाट पुग्ने बाटाघाटा राम्रा नहुँदा चाहेजति पर्यटक मेघौली, गोलाघाटसम्म पुग्न सकिरहेका छैनन् । ‘राप्ती–नारायणीको संगम भएकाले यस क्षेत्रमा सरकारले तथा राज्यले ध्यान पु¥याउन सक्ने हो भने वर्षमा लाखौँ पर्यटकलाई भिœयाएर धेरै आम्दानी हासिल गर्न सकिन्छ’, स्थानीय समाजसेवी पवन चापागाईंले भने । गोलाघाटमा पिकनिक स्पट बनाएर प्रचारप्रसार गर्न सकियो भने पनि धेरै पर्यटक भिœयाउन सकिने स्थानीयवासी बताउँछन् ।

‘पहिले पहिले मेघौली महोत्सव, हात्ती पोलो हुन्थ्यो तर आजकल राज्यको ध्यान त्यति नपुगेका कारण त्यसको भविष्यमाथि नै प्रश्नचिन्ह छ’, समाजसेवी चापागाईं थप्छन् । सरकारले घोषणा गरेका १०१ पर्यटकीय गन्तव्यस्थलमा मेघौली, गोलाघाट क्षेत्र नअटाएकोमा उनको गुनासा थियो ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५