खलिको खाना देखेर संसार अचम्मित..को हुन खलि?


काठमाडौँ । रेसलिङ बाट शक्तिको प्रर्दशन गरेर आफ्नो बाहुबलको रुपमा खेल्ने खेलाडीको संख्या नेपालमा निकै कम छ । संसारमा नै चिनीनेगरि ब्यावसायिक रुपमा रिङमा आफ्नो बहुबल देखाउने खेलाडी नेपालमा नरहेपनि छिमेकी भारतका द ग्रेट खलि भने विश्वमा चर्चा कमाउने खेलाडी मध्यका एक नम्वरमा पर्छन । लामो शरिर र ताकतले चर्चा कमाएका खेलाडीको रुपमा रहेका खलिको बारेमा आज तपाईलाई जानकारी गराउन गैरहेका छौ ।

द ग्रेट खलीको जन्म २७ अगस्त १९७२मा भारतको हिमाञ्चल प्रदेशमा भएको थियो । एउटा सामान्य गाँउको किसान परिवारमा जन्मेका खली सानो छदा सामान्य बालक सरह नै थिए । वास्तविक नाम दिलीप सिहं राणा रहेका उनी खेल जिवनको नाम खली बाट चिनीने गरेका छन ।

२०१४मा संसारका सबैभन्दा लामा रेसलरको सुचीमा पर्न सफल खलीको बारेमा तपाईलाई सायदै याद होलाकी उनको जिन्दगीमा चर्चीतहुनु भन्दा पहिलेको जिवन मध्यम बर्गीय नै रहेको थियो । उनले आफ्नो घर परिवार चलाउनकैलागि चौकिदारीको कामपनि गरेका थिए । आफ्नो लामो शरिरको कारण चाकीदारीमा प्रख्यात रहेका उनको खुट्टामा लगाउने जुत्ताको नाप बजारमा उनले भे्टदैन थिए । उनले आफुले बजारमा जुत्ता बनाउनेसंग सिलाएर नै जुत्तालगाउने गरेको उनि अहिलेपनि सुनाउने गर्दछन ।

१९९०को दशकमा जव अमेरिकामा रेसलिङ चर्चाको शिखरमा थियो त्यो समयमा भारतका कोहिपनि खेलाडी अमेरिकी रिङमा टेक्न सकेका थिएनन । त्यहि समयमा भारतमै रहेका खलीले प्रोफेसनल रेसलिङको ट्रेनिङ लिएर आफुले विश्वलाई चिनाउने अठोट गरेका थिए । आफ्नो अठोट पुरागर्नको लागि धेरै नै मेहनत र दुःखका साथ तालिम लिएर आज उनि आफ्नो लक्षमा पुग्न सफल रहेका छन ।

सन् २००० बाट अमेरिकाको सबै रेसलिङ अभ्यास खेलबाट आफ्नो रिङ भित्रको खेलजिवन शुरु गरेका खलीलाई त्यो समयमा जेन्ट खलीको नामबाट चिनीने गर्देथे । अमेरिकी रिङमा जानुु पुर्व खलिले जापानमा पनि अभ्यासका सबै खेलहरुमा आफ्नो कोशल प्रर्दशन गरिसकेको थिए । प्रतियोगिताहरुमा सबैको आँखा परेका खलिले त्यसपछिका दिनहरुमा कहिलै पछाडी फर्केर हेर्नु परेन । २००६ मा अमेरिकी रेसलिङको संस्था डब्लु डब्लु ईमा गएर खेल्ने उनि अन्तराष्ट्रिय खेलाडी बनि सकेका थिए ।

डब्लु डब्लु ई मा उनको पहिलो प्रतिस्पर्धा रेसलिङमा प्रख्यात नाम द अन्डर टेकरसंग हुन गएको थियो । रेसलिङको संसारका बादशाह रहेका अन्डर टेकरसंगको उनको प्रतिस्पर्धालाई सबैले चासोको साथमा हेरेका थिए । तपाईलाई यो पनि जानकारी गराउ कि त्यो समयमा अन्डर टेकरको नाम संसारमा सारै नै प्रख्यात रहेको थियो । एक्लै उनलाई हराउन सक्ने मानिस केवल औलामा गन्न सकिने मात्र रहेका थिए । तर खलीकोलागि भने त्यो खेल नै जिन्दगीको यस्तो मोड बनेर आईदियो कि खलीलाई संसारले राम्रै चिन्ने मौका पायो । अन्डर टेकरसंगको पहिलो खेल बराबरीमा रोकिएपछि उनको बहादुरीको चर्चा रहेको थियो ।

खली आफ्नो ताकत र शरिरले मात्र बलिया तथा ठुला छैनन बलकी उनको मनपनि उत्तिकै बिसाल रहेको छ । उनि आफ्नो आम्दानीको केहि प्रतिशत आफ्नो गाँउको बिकासमापनि रकम दान गरिरहेका हुन्छन । सबैमा चासो भएको कुरा हो आखिर यत्रो ज्यान भएका खलिको खाना के रहने गर्दछ त रु उनले खाने आहाराको कुरा गर्नुपर्दा उनि दैनिक रुपमा बेलुका १० लिटर दुध,२० उमालेको अण्डाको साथमा पाँच प्रकारका मिक्स जुसको सेवन गर्ने गर्दछन ।

उनको खानाको तालीका अनुुसार नै आजपनि उनको शरिर फिट राख्न सफल रहेका छन । तपाईलाई खलिको जिवनमा घटेको एउटा घटनाले सायदै बिश्वास लाग्ला तर यो साँचो कुरा के थियो भने एक चोटि खलि आप्नो साथिको घरमा पाहुनाको रपमा गएका थिए । उनले साथीको घरमा गएर १० मिनेटमा ४० रोटी आठकिलो तरकारी चार कचौरा दाल खाएर अचम्म पारिदिएका थिए ।


Insurance means to cover the financial risk that looms over future uncertainty. Taking this concept of monetary risk in mind, many companies provide the security services to the public. The company that provides this service is known as the insurer and the one who takes the benefit of these services is known as the insured. The process of getting insurance starts by signing a contract with agreements carefully considered by both the parties. Once the contract is signed between the insurer and the insured, premium needs to be paid on a regular timely basis. As per the contract, if any loss is incurred, then the company is obliged to cover the loss.

Various types of insurance services are provided by insurance company around the world. Health insurance covers all the risk related to one’s physical and mental health. Auto Insurance protects any loss incurred due to accidents involving a vehicle. Life insurance looks at overall risks and financial loss that may occur and if some casualties occur, then the insurance amount is given to the family of the insured. Property insurance is the insurance of any property from fire, theft and weather damage. Majorly there are two types of insurance companies. One deals with life insurance services while the second one deals with the non-life services or property insurance services.

Comments
Advertisment : 9803602855
Please contact at this number for news : 014212403, 9843220732
Email: [email protected]
Address: Bagbazar, Kathmandu
About Us:-
Chairperson/Managing Director : Nabin Rai
Chief Editor : Nilesh Adhikari (9851002729)
Reporter: Kabita Karki
Marketing Manager : Deepak Sherpa
Program Coordinator : Prabin Kiratee
सुचना बिभाग दर्ता नं. ५३५/ ०७४–७५